Hasta Giriş

HASTA RANDEVU HİZMETLERİ

0 212 414 24 24


   


 Şikayete Bağlı Muhtemel Uzmanlıklar

priaid

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Hastane Randevu sistemimiz yenilenmiş olup, yeni telefon numarası (0 212 414 24 24) ve web sayfası (İstanbul Tıp Fakültesi Randevu Sistemi) ile 9 Aralık 2015 Çarşamba günü saat 16:00’dan itibaren kesintisiz hizmet vermeye devam edecektir.


Randevu Sistemimizle İlgili Önemli Notlar

Randevu sistemi 7 gün 24 saat açıktır.

Randevu sisteminden 3 günlük randevu alınabilmektedir.

Randevu sisteminden saat 20.00’den sonra yeni bir güne (4. güne) randevu alınabilmektedir.

Hastanemize başvurunuz sırasında T.C. kimlik numarası içeren resmi bir belgenin ibraz edilmesi zorunludur.

Her gün sadece bir branşa randevu verilebilmektedir.

10 gün içinde, randevu almış olduğunuz bölüme, ikinci randevu alamazsınız.

Randevu iptalleri için Web sitemizde bulunan “Randevu Sorgula / İptal” butonundan telefonla ise 0212 414 24 24 numarasını aradığınızda tuşlamaları takip ederek randevunuzu iptal edebilirsiniz. İptal etmeden randevusuna gelmeyen hastalarımız, 10 gün içinde randevu almış olduğu bölüme, ikinci randevu alamazlar.

Telefonla randevu alan hastalarımız randevu iptalini gerçekleştirebilmeleri için mutlaka “randevu numarası”nı not almaları gerekmektedir. Randevu numarası olmayan hastalar randevularını iptal edememektedir.

Hastanemiz bir üniversite hastanesi olup tıpta uzmanlık yapan doktorlarımız tarafından poliklinik hizmeti verilmektedir. Polikliniklerimizde doktorlarımız rotasyonla çalışmakta, hastalarımızın tıbbi durumuna göre hastane hizmetimizle eğitim ve öğrenim görevimiz paralel yürütülmektedir.

Telefonla randevu sistemimizde tüm aşamaları takip edip muayene olacağınız polikliniği seçtiğinizde ilk olarak müsait olan gün ve saat bilgisi verilmekte, onay verildiği takdirde TC kimlik numarası bilgisi talep edilip randevu verilmektedir.

Randevu saatlerine hassasiyetle uyulması gerekmektedir.


Ulaşım


Metro İstanbul ile Ulaşım Görüntülemek İçin TIKLAYINIZ

İstanbul Metro Ağ Haritas Görüntülemek İçin TIKLAYINIZ 

ÇAPA Durağından Geçen İETT Otobüs Hatları Görüntülemek İçin TIKLAYINIZ 


Polikliniklerimizle İlgili Önemli Notlar

Not: Dermatoloji Hastalığı Özel Dal Poliklinikleri aşağıda verilen hastalıklara bakmaktadır;

Büllü Hastalığı Polikliniği: Pemfigus ve pemfigoid gibi tanısı konulmuş hastalarımız Dermatoloji Büllü Hastalığı Polikliniğine başvurabilir.

Mikozis Fungoides Hastalığı Polikliniği: Deri Lenfomaları

Nevus Polikliniği: Vücut Benleri

Psöriyazis Polikliniği: Sedef Hastalığı

Tanısı konmamış hastalarımız “Dermatoloji Hastalığı” polikliniklerinden randevu almalıdırlar.

Not: Dahiliye (İç Hastalıkları) Polikliniği, HASTALARIMIZ RANDEVU SAATİNDEN 15 DK ÖNCE KAYDA MÜRACAAT ETMELERİ GEREKMEKTEDİR. RANDEVU SAATİNDE GELMEYEN HASTALARIMIZ BÜTÜN HASTALAR KAYDINI YAPTIRDIKTAN SONRA KAYIT YAPTIRABİLİRLER. DAHA ERKEN SAAT İÇİN YAPILAN BAŞVURULAR YOĞUNLUK DURUMUNA GÖRE DEĞERLENDİRİLECEKTİR. SONUÇLAR ÖĞLEDEN SONRA GÖRÜLECEKTİR."Allerji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fizyopatoloji, Gastroenterohepatoloji, Geriatri, Hematoloji, Nefreloji, Romatoloji, Tıbbi Genetik, Tıbbi Onkoloji" İç Hastalıkları Anabilim dalının alt Bilim Dallarıdır, anabilim dalında muayene olan hastalar bu bölümlere yönlendirilmektedir.

Not: Göz Hastalıkları Polikliniği, "Refraktif Cerrahi, Okuloplasti Kontakt Lens, Kornea, Retina, Katarakt, Glokom, Uvea, Şaşılık, Tümör – Travma" DEPARTMANLARIMIZ Göz bölümünde olup sistemden randevu verilmemekte, Göz Hastalıkları Anabilim Dalında muayene olan hastalarımız bu departmanlara yönlendirilmektedir.

Not: Çocuk Psikiyatri ve Fizik Tedavi, polikliniklerimiz Beyazıt’ta (Vezneciler Yerleşkesinde) Esnaf Hastanesi içinde hizmet vermektedir.

Lokasyon

Not: Genel Çocuk Polikliniği, Beslenme ve Metebolizma, Büyüme Gelişme ve Pediatrik Endokrinoloji, Çocuk Gastro - Hepatoloji ve Beslenme, Çocuk Göğüs Hastalıkları, Çocuk Nörolojisi, Çocuk Romatolojisi, Ergen Sağlığı, Neonatoloji, Pediatrik Allerji, Pediatrik Genetik Hastalıkları, Pediatrik İnfeksiyon Hastalıkları, Pediatrik Kardiyoloji, Pediatrik Nefroloji, Pediatrik Onkoloji ve Hematoloji, Sosyal Pediatri” Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalının alt Bilim Dallarıdır, anabilimdalında muayene olan hastalar bu bölümlere yönlendirilmektedir.

Not: AİLE HEKİMLİĞİ POLİKLİNİKLERİNDE VERİLEN HİZMETLER: Sağlığın korunması, hastalıkların önlenmesi için risk değerlendirmesi ve taramalar, Periyodik muayene, Sağlık sorunlarının ilk değerlendirmesi, tetkik ve tedavi, İlaç kullanım raporlarının çıkartılması ve yenilenmesi (Bizzat başvuru), Raporlu ilaçların reçete edilmesi (Bizzat başvuru)

Not: Kadın Hastalıkları ve Doğum Poliklinikleri içinde bulunan Spesifik Polikliniklerimizin hangi hastalıklara baktıkları:

Kronik Pelvik Ağrı Polikliniği: 6 aydan daha fazla süren bel ve kasık ağrıları.

Not: Nöroşirürji Polikliniği (Beyin Cerrahisi Polikliniği) Muayene randevusu için pazartesi ve çarşamba günleri sabah 09.00 – 10.00 arası polikliniğe başvurmanız gerekmektedir. (Randevu Sistemimiz bu bölüme randevu vermemektedir)

Not: Çocuk Cerrahisi Kliniği hafta içi her gün 12.00’a kadar  “Randevusuz” hasta kabul etmektedir.


Mesai Dışı Muayene

Mesai dışı Muayene Başvuru

Sayın Hastamız,

• Mesai dışı saatlerde öğretim üyesi muayenesi için başvurdunuz, Bu uygulama, mesai içi saatlerde zaten verilmekte olan normal muayene hizmetinin dışında, sizin özel tercihinizi yerine getirmek için verilen, ücrete tabi ek bir hizmettir.

• Randevu günü ilgili anabilim dalı polikliniğindeki vezneye Mesai dışı saatlerde öğretim üyesi muayenesi için ücret yatırmanız gereklidir. Muayene 16.00′dan sonra yapılacaktır.

Lütfen başka bir saatte muayene olmak için ısrar etmeyiniz.

• Mesai dışı saatlerde öğretim üyesi muayenesi aşağıdaki gerekçeler ve durumlar için uygun değildir:

a)Kliniğin yatış sırasında belirlenenden daha erken bir tarihte hastaneye yatmak

b)Kliniği ameliyat sırasında belirlenenden daha erken bir tarihte ameliyat olmak

c)Raporlu ilaç yazdırmak

d)Acil hastalar (Bu hastaların direkt olarak acil birimlerine başvurması gereklidir)

e)Randevu ile yapılan tetkiklerde öncelik hakkı tanımaz

• Bu yöntem aşağıdaki gerekçeler ve durumlar için özellikle uygundur:

a)Başka bir kurumda tetkik edilmiş olan hastanın ikinci görüş alması.

b)Tercih ettiğiniz öğretim üyesine muayene olmak.


Beyazıt Mediko Sosyal Merkezi

Beyazıt Mediko Sosyal Merkezi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesine bağlı olarak hafta içi her gün 08.00-16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Aile Hekimliği Mediko Sosyal (Beyazıt): Uzm. Dr. Aylin SARIKAN GÜNDOĞMUŞ

Dahiliye Mediko Sosyal (Beyazıt): Uzm. Dr. Seher EREN ÖZGÜR, Prt Dr. NİLÜFER ADAL, Prt Dr. RUHİ SÖNMEZ

Dermatoloji  Mediko Sosyal (Beyazıt): Uzm. Dr. Şafak METEKOĞLU

Genel Çocuk Mediko Sosyal (Beyazıt): Uzm. Dr. Bülent Nuri ÖZGÜR (Kurum dışından ileri tetkik ve tedavi amacıyla sevk edilen hastalarımızın, sevk edildikleri bölümlerle ilgili polikliniklerden randevu almaları rica olunur.)

Göz Mediko Sosyal (Beyazıt): Uzm. Dr. Cihan Gökalp ÖZER

Kadın Hastalıkları ve Doğum Mediko Sosyal (Beyazıt): OP. DR. Süheyl TUNALI

Psikiyatri Mediko Sosyal (Beyazıt): Uzm. Dr. Ferah VEDİ

Lokasyon


Online Formlar ve Sunumlar

Mesai Dışı Öğretim Üyesi Muayene Bildirim Formu

Poliklinik Bilgi Formu

Dosya Randevusu Tanıtım Sunumu


MESAİ DIŞI ÖĞRETİM ÜYESİ MUAYENE VE HİZMET RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ MESAİ DIŞI ÖĞRETİM ÜYESİ MUAYENE VE HİZMET RANDEVUSU
  • Bizzat öğretim üyesine muayene olmak isteyen hastalar için; Sağlık Uygulama Tebliği ile belirlenmiş olan poliklinik muayene ücretinin iki katı kadar ilave ücreti,
  • Bizzat öğretim üyesi tarafından verilen tetkik, tedavi, ameliyat vb. hizmetler için ise Sağlık Uygulama Tebliği ile belirlenen hizmet bedelinin en fazla bir katı kadar ilave ücreti ödemeleri gerekmektedir.
  • Ancak öğretim üyeleri tarafından mesai saatleri dışında bizzat verilen sağlık hizmetleri için yapılacak ödemede, Sosyal Güvenlik Kurumunca belirlenmiş sağlık hizmetleri bedelinin bir defada asgari ücretin iki katını geçemez.
  • Branş bazında mesai dışı öğretim üyesi muayenesi fiyat tarifesi aşağıda sunulmuştur. Öğretim üyesi mesai dışı muayenesi yapıp, yapamayacağı konusunda kendisi karar vermektedir.
MESAİ DIŞI ÖĞRETİM ÜYESİ MUAYENE VE HİZMET RANDEVUSU NASIL ALIRIM ?

  1. ​Mesai dışı öğretim üyesi muayene ve hizmet randevusu almak için "ONLINE RANDEVU" sayfasına açınız.
  2. İlgili sayfada bilgilerinizi doldurduktan sonra "MESAİ DIŞI RANDEVU" Butonuna tıklayınız.
  3. Karşınıza gelen sayfada Mesai Dışı Öğretim Üyesi Muayene Listesini görebilirsiniz.


MESAİ DIŞI ÖĞRETİM ÜYESİ MUAYENESİ FİYAT TARİFESİNE ERİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ
İTF MESAİ DIŞI ÖĞRETİM ÜYESİ MUAYENE LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Merkezi (İTFAM)’nin Tarihçesi


İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Merkezi; ilk olarak, Prof. Dr. Adnan Öztürk ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’nın önerisi üzerine, İstanbul Üniversitesi Senatosu’nun 20.09.2002 tarihli kararı ile İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı bünyesinde “Akupunktur Tedavisi Araştırma ve Uygulama Birimi” adıyla kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.

Akupunktur Tedavisi Araştırma ve Uygulama Birimi’nin kuruluşunda; İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Kayıhan Şahinoğlu, Prof. Dr. Zafer Arı, Prof. Dr. Ahmet Usta, Prof. Dr. Adnan Öztürk ve Prof. Dr. Bülent Bayraktar görev almıştır.

Akupunktur Tedavisi Araştırma ve Uygulama Birimi; 27 Ekim 2014 tarihli ve 29158 sayılı Resmi Gazete yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’ne göre, Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Komisyonu’nun 05.12.2018 tarihli kararına istinaden kurulan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi bünyesinde, Akupunktur Uygulama Merkezi adını almıştır.

Akupunktur Uygulama Merkezi’nin kuruluşunda, Akupunktur Tedavisi Yöntemi’nin Uygulayıcıları olarak; Prof. Dr. Adnan Öztürk (Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi), Prof. Dr. Emel Özcan (Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi) ve Prof. Dr. Arif Dönmez (Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi) yer almıştır. Akupunktur Uygulama Merkezi’nin Birim Sorumlusu olarak Prof. Dr. Adnan Öztürk ve Birim Hemşiresi olarak Hemşire Tuğba Özgür görevlendirilmiştir.İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Merkezi (İTFAM)’nin Hekimleri

Prof. Dr. Adnan Öztürk

Prof. Dr. Emel Özcan

Prof. Dr. Arif Dönmez


Prof. Dr. Adnan Öztürk

Prof. Dr. Adnan Öztürk, 1965 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk ve Orta Eğitimini, İstanbul’da yapmıştır. Tıp Eğitimini, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde 1989 yılında tamamlamıştır. Mardin, Kırklareli ve Sivas illerinde Devlet Hizmetlerini yapmıştır. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’nda; 1994 yılında Uzman Dr., 1995 yılında Yardımcı Doçent Dr., 1998 yılında Doçent Dr ve 2006 yılında Profesör Dr. olmuştur. Akupunktur Eğitimini, Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde açılan Akupunktur Kursuna katılarak 2002 yılında tamamlamıştır. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikası’nı almıştır.


Ülkemizdeki “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği”ne (bu yönetmelik, 27.10.2014 tarihli, 29158 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır) göre;

Akupunktur Tanımı:

“Akupunktur; iğne, lazer ışınları, elektrik stimülasyonu, kupa, kulak için tohum, iğne ya da manyetik topçuklar, termik stimülasyon, akupres ve ses veya elektrik veya manyetik titreşimler gibi uyarı yöntemleri ile vücuttaki bulunmuş özel noktaların uyarılması suretiyle yapılan uygulamayı ifade eder.”

Akupunktur Uygulamaya Yetkili Personel:

İlgili alanda uygulama eğitimi almış sertifikalı Tabip veya kendi alanında uygulama yapmak üzere Diş Tabibi.

Akupunktur Uygulanabilecek Durumlar:

Akupunktur aşağıdaki uygulamalar ve ilişkili olabilecek alanlarda tedaviyi destekleyici yöntem olarak kullanılır. Hastalığı ortadan kaldıracağı veya tek başına tedavi edeceği gibi beyanlarda bulunulamaz.

Akupunktur Uygulama Merkezlerinde Yapılabilecek Uygulamalar Listesi:

          Kas-iskelet sisteminin mekanik ağrısı.

          Eklem ağrıları.

          Migren, gerginlik tipi ve organik olmayan diğer baş ağrıları.

          Diş ağrıları.

          Nöropatik ağrılar.

          Kas spazmı, bel fıtığı akut konservatif dönem ve kronik dönem bel ağrıları,

          İlaç yan etkisine bağlı, taşıt tutması ve gebelikle ilgili bulantı ve kusmalar.

          Fonksiyonel gastrointestinal sistem bozuklukları; kabızlık, motilite bozuklukları, reflü

          Allerjik rinit bulguları

          Dismenore, infertilite, polikistik over sendromu ve premenstruel sendrom, doğum ağrısı.

          Organik nedene bağlı olmayan uyku bozukluğu.

          Eksojen obezite tanısı almış hastada diyete uyum.

          Alerji, egzema ve cilt kuruluğuna bağlı kaşıntı.

          Sigarayı bırakma sırasında oluşan anksiyete.

          Anksiyete.

          Organik bir nedene bağlı olmayan gece işemeleri.

          Kemoterapi ve radyoterapiye bağlı bulantı, kusma, ağrı, ağız kuruluğu.

          Organik nedeni olmayan vertigo.

          Geriatrik hastalarda.

          Solunum sisteminin kronik hastalıklarında günlük yaşam kalitesini artırma.

          Genel iyilik halinin oluşması ve sürdürülmesine yardımcı olma.

          Progresif nörolojik defisiti olmayan ve kauda ekuina saptanmayan sinir kökü irritasyonları.

          Alkol bağımlılığı tedavisinde oluşacak sıkıntıların azaltılması.

          Çocukta ekstubasyon sonrası solunum sıkıntısı.

          Kronik göz hastalıklarında hastanın tedaviye uyumunun artırılması.

          Unutkanlık ve hafıza problemlerinde yaşam kalitesinin artırılması.

          Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklukları.

          İdiopatik ve /veya Sjögren hastalığına bağlı göz kuruluğu.

          İnmeye bağlı kısmi felçlerde kas kontraktürleri veya güçsüzlüğü.

Akupunktur Uygulanmayacak Durumlar:

Acil durumlarda, kanama diatezi olan hastalar ile gebelikte ilk üç ayda alt karın bölgesi, 2. ve 3.trimestirde üst abdomen ve lumbosakral bölgelere ve gebede yoğun uyarı veren noktalara akupunktur uygulanmaz. Bakanlık, uygulama ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkan öngörülemeyen durumlarda, Bilim Komisyonunun görüşünü alarak bunların haricinde yasaklamalar getirebilir.

Akupunktur Uygulama Merkezlerinde Bulundurulması Zorunlu Cihaz ve Malzeme:

Steril tek kullanımlık çelik iğne.

Akupunktur Uygulama Merkezlerinde Bulundurulabilecek Cihaz ve Malzemeler:

Elektro akupunktur, kulak ve vücut detektörü, lazer akupunktur cihazı, gümüş ve altın iğne.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisinin esası, Akupunktur Noktalarının uyarılması temeline dayanır. Akupunktur tedavi sırasında, tüm vücuda yayılmış olan veya vücudun belli bir bölgesinde bulunan Akupunktur Noktaları (genellikle, tüm vücut ve kulak kepçesindeki noktalar) kullanılmaktadır.

Akupunktur Noktalarını uyarmak için; akupunktur iğnesi, ısı uyarısı, masaj (bası) tekniği, elektrik akımı, lazer ışını (yoğun ışık), manyetik (mıknatıs) titreşim ve ses dalgası kullanılabilmektedir.

Akupunktur Noktalarının Cihaz ile Tespit Edilmesi Ne Demektir?

Akupunktur noktalarının vücut yüzeyinde tespit edilmesinde kullanılan cihazlara, nokta göstericiler-bulucular (punktoskop=nokta dedektörü) denilir. Vücut akupunktur noktalarındaki deriye ait elektriksel direncin, çevresindeki deriye göre daha düşük (veya elektriksel iletkenliğinin daha yüksek) olduğu bildirilmiştir. Nokta bulucu cihazlar, vücut akupunktur noktalarının bu özelliğine göre çalışır.

Bu cihazların biri sabit, biri de hareketli (nokta bulucu) olmak üzere metal çubuk şeklinde olan iki ucu vardır. Sabit ucu, hasta elinde tutar. Bu sırada hekim; hareketli ucu, cilt üzerinde olmak üzere, hastanın vücut veya kulak yüzeyinde gezdirerek (değdirerek) akupunktur noktalarını tespit etmeye çalışır. Hareketli uç, akupunktur noktasına geldiğinde cihaz görsel ve işitsel sinyaller verir. Böylece; bu cihaz, akupunktur noktasını işaret eder. Bu tür cihazlar, elektrik uyarısı uygulayabilme özelliğine de sahip olabilir (yani; hem noktayı tespit, hem de tedavi edebilmektedir).

Akupunktur Tedavisindeki Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Akupunktur tedavisinde; İğneli Akupunktur, Moksa Akupunkturu, Masaj Akupunkturu, Elektro-Akupunktur, Lazer Akupunktur, Manyetik Akupunktur ve Sono-Akupunktur isimli yöntemler uygulanmaktadır. İğneli, Moksa ve Masaj Akupunktur yöntemleri, akupunkturun geleneksel uygulamalarıdır. Elektro-Akupunktur, Lazer Akupunktur, Manyetik Akupunktur ve Sono-Akupunktur yöntemleri ise akupunkturun modern uygulamalarıdır.

İğneli akupunktur yöntemi: Bu yöntemde; akupunktur noktaları, insan vücudu için uygun akupunktur iğneleri ile uyarılır. Vücut ve/veya kulaktaki belli noktalara direkt olarak tek kullanımlık metal iğnelerin batırılması metodudur. Bu yöntem, iğneleme metodudur ve iğneli akupunktur tedavisi adını alır. Bu yöntemde, iğneleme alanına herhangi bir ilaç verilmez. Bu yüzden halk arasında “kuru iğneleme” olarak da bilinir. En yaygın olarak kullanılan akupunktur yöntemidir.

Diğer akupunktur yöntemleri: Akupunktur tedavisinde iğneli akupunktur yönteminden başka, insan vücudu için uygun özellik ve şartları taşıyan diğer akupunktur yöntemleri de uygulanabilmektedir. 

Diğer akupunktur yöntemleri arasında; Elektro-Akupunktur (elektrik akımı uyarısı ile akupunktur yöntemi), Lazer Akupunktur (yoğun ışık uyarısı ile akupunktur yöntemi), Sono-Akupunktur (ses dalgası uyarısı ile akupunktur yöntemi), Manyetik Akupunktur (mıknatıs titreşimi uyarısı ile akupunktur yöntemi), Moksa Akupunktur (ısı uyarısı ile akupunktur yöntemi), Masaj-bası Akupunktur (el-parmak, bası aleti, tohum vb. aracılığıyla bası uyarısı ile akupunktur yöntemi) gibi yöntemler bulunmaktadır.

Tedavide; hangi akupunktur yöntem veya yöntemlerinin size uygun olacağı, açıklamaları ile birlikte doktorunuz tarafından size önerilecektir. Tedavi sürecinde; gerekirse akupunktur yöntemlerinde, sizin rızanız alınarak uygun değişiklikler yapılabilmektedir.

İğneli akupunktur dışındaki diğer akupunktur yöntemlerinin uygulanma kuralları, genel akupunktur kurallarına benzer. Ancak, her bir akupunktur yönteminin uygulanma şekli ve kuralları, kendine özgüdür. Bu konularda, doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Akupunktur Tedavisindeki Tedavi Planı ve Seansı Ne Anlama Gelmektedir?

Bir akupunktur tedavisinin bütününde yapılacakları içeren şemaya, tedavi planı denir. Bir tedavi planında; hangi akupunktur yöntemlerinin kullanılacağı ve bu yöntemlerin uygulama şekli, süresi, sıklığı ve sayısının ne olacağı tespit edilir. Akupunkturun etkili olabilmesi için, hastanın bu tedavi planına uyması ve özen göstermesi gerekir. Örneğin; seanslara zamanında gelinmemesi veya seanslar sırasında gereği gibi davranılmaması durumunda, akupunktur tedavisinin etkinliği bozulmaktadır.

Her bir akupunktur uygulamasına, bir seans denir. Seans uygulama süresi, sıklığı ve sayısı, hasta ve hastalığın durumuna göre değişmektedir. Akupunktur tedavisindeki toplam seans sayısı, bir tedavi kürü olarak bilinir. Bir tedavi kürü, ortalama 10 seanstan oluşur (6 seans ile 15 seans arasında değişebilmektedir).

Standart bir tedavi planında iğneli vücut akupunkturu, haftada en az 2 (iki) kez (seans) yapılmaktadır. Seans uygulama sıklığı, her gün veya gün aşırı olabileceği gibi, ayda bir ve hatta yılda bir de olabilmektedir.

Standart bir tedavi planında kalıcı iğneli kulak akupunkturu, 5-7 günde bir (genellikle haftada bir) kez (seans) yapılmaktadır. Seans sonrası; flasterli kalıcı kulak iğneleri, sudan etkilenip çıkmazlar. Ayrıca; su, flasterli kalıcı kulak iğnelerinin alt kısmına rahatlıkla geçip deriye ulaşabilmektedir. Geçici iğneli kulak akupunkturu; iğneli vücut akupunkturuna benzer şekil ve kurallar ile uygulanmaktadır.

Akupunktur Tedavisi Güvenli Bir Yöntem Midir?

Akupunktur, yan etkisi ve riski çok nadir olan güvenli bir tedavi yöntemidir (detaylı bilgi için Merkezimizin “Akupunktur Tedavisi için Hasta Bilgilendirme Rehberi”ne bakınız). Bununla birlikte; eğer bir kan hastalığınız, kanama bozukluğunuz, tümör-kanser hastalığınız, kronik hastalığınız, epilepsi (sara) hastalığınız, genetik (ailesel-soya çekim) hastalığınız, bulaşıcı hastalığınız, herhangi bir başka hastalığınız, herhangi bir sağlık probleminiz, geçirmiş olduğunuz ameliyatlarınız, vücudunuzda tıbbi olarak (amaçla) yerleştirilmiş cihaz-materyal (kalp pili, kalp stenti, platin, protez gibi) durumunuz, sürekli olarak kullandığınız ilaçlar (özellikle de, kan sulandırıcı olarak bilinen ilaçlar), sağlığınız ile ilgili söylemek istediğiniz başka bir şey (o anlık olsa bile) ve/veya gebeliğiniz (kadın hastalar için) varsa mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Akupunktur Tedavisinin Birinci Seansına Geldiğimde Neler Yapılacak?

A)Önce akupunktur tedavisi ile ilgili olarak doktorunuz ve hemşireniz, sizin ile bir ön görüşme yapacaktır. Bu görüşme sonrası, durumunuzun akupunktur yönteminin uygulanmasına uygun olup olmadığı nedenleriyle size açıklanacaktır.

B)Durumunuz akupunktur tedavisi için uygunsa, aşağıda açıklanan 5 basamakta gerçekleşecek işlemler sonrası ilk günkü akupunktur seansınız (yani, birinci seansınız) tamamlanmış olacaktır:

1.Basamak (Kayıt Aşaması): Bu aşamada, hemşireniz aracılığıyla kayıt işlemlerinizi yaptırıp tamamlamanız gerekmektedir. Sonra 2.aşamaya geçilecektir.

2.Basamak (Bilgilendirme ve Form Doldurma Aşaması): Bu aşamada; doktorunuz, hemşireniz ve Merkezimizin “Akupunktur Tedavisi için Hasta Bilgilendirme Rehberi” aracılığıyla size akupunktur tedavisi hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır. “Akupunktur Tedavisi için Aydınlatılmış Onam Formu” ve “Akupunktur Tedavisi için Hasta Bilgi, Muayene ve İzleme Formu”ndaki ilgili yerleri dolduracaksınız. Bu 2 form, doktorunuz ve hemşireniz tarafından kontrol edildikten sonra uygunsa 3.aşamaya geçilecektir.

3.Basamak (Muayene Aşaması): Bu aşamada akupunktur tedavisi ilgili olarak; doktorunuz tarafından muayene ve tıbbi incelemeniz yapılacak ve sonucunda tedavi planınız oluşturulacaktır. Sonra 4.aşamaya geçilecektir.

4.Basamak (Uygulama Aşaması): Üçüncü aşamada oluşturulan tedavi planına göre, akupunktur tedavinize başlanacak ve seansınız yapılacaktır.

5.Basamak (Son Aşama): Son tıbbi kontrolleriniz yapılacak ve ardından yapılan seans ve sonraki seans ile ilgili olarak size bilgiler verilecektir.

Akupunktur Tedavisinin Birinci Seansı Sonrasındaki Seanslarına Geldiğimde Neler Yapılacak?

Birinci seans sonrasındaki seanslarda ise, birinci seansta açıklanan beş basamağın sadece 1., 4. ve 5.basamaklarındaki işlemler uygulanacaktır.

Akupunktur Tedavisindeki Bir Seans Süreci Kaç Dakikamı Alır?

Birinci seans süreci: Birinci seansın süreci (yani, bu seansın beş basamağındaki işlemlerin geçekleşmesi için geçen yaklaşık toplam süre), kulak akupunkturunda 60 dakika kadar, vücut akupunkturunda ise 80 dakika kadar olabilmektedir.

Birinci seans sonrasındaki seansların süreci: Bu seansların her birindeki süreç  (yani, bu seansların her birindeki 1., 4. ve 5.basamaklarda yer alan işlemlerin geçekleşmesi için geçen yaklaşık toplam süre), kulak akupunkturunda 40 dakika kadar, vücut akupunkturunda ise 60 dakika kadar olabilmektedir.

Her Bir Seansa Gelmeden Önce ve Seans Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Her bir seansa gelmeden önce, karnınızın çok aç olmamasını tavsiye ederiz.

Her bir seans sonrasında, akupunkturun kas gevşetici ve rahatlama etkisinden dolayı, hafif bir uyku hali olabilmektedir. Bu nedenle; her bir seans sonrası, kısa bir süre dinlenmenizi tavsiye ederiz. Ancak; seans sonrası, birkaç saat tehlike yaratabilecek herhangi bir araç ve gereç kullanmamalısınız.

Akupunktur hakkında Sıkça Sorulan Sorular için:

“İTFAM Akupunktur Tedavisi için Hasta Bilgilendirme Rehberi”ne TIKLAYINIZ.


“İTFAM Akupunktur Tedavisi için Aydınlatılmış Onam Formu” için TIKLAYINIZ.


İletişim
Telefon:   0 212 414 24 24
Dahili No : 350 61

Ulaşım

Akupunktur uygulama merkezi  İstanbul Tıp Fakültesi Çapa yerleşkesinde Dermatoloji binası içerisinde Hizmet vermektedir.

Metro İstanbul ile Ulaşım Görüntülemek İçin TIKLAYINIZ

İstanbul Metro Ağ Haritas Görüntülemek İçin TIKLAYINIZ 

ÇAPA Durağından Geçen İETT Otobüs Hatları Görüntülemek İçin TIKLAYINIZ 
İç Hastalıkları, İmmünoloji ve Alerjik Hastalıklar Bilim Dalı’na bağlı ürtiker polikliniğimiz Salı ve Perşembe günleri 09.00-12.00 saatleri arasında İç Hastalıkları binası -1. Katta 38 numaralı odada hizmet vermektedir. Polikliniğe başvurular yalnızca ilgili hekimin (Dermatoloji, Dahiliye ve Aile Hekimi) yönlendirmesi (sevk yazısı) ile alerji polikliniği sekreterinden randevu alınarak yapılabilmektedir. Direk hasta başvurusu kabul edilmemektedir.
BİTKİSEL ÜRÜNLER DANIŞMA VE ARAŞTIRMA POLİKLİNİĞİ 

KURULUŞ AMACI
İstanbul Üniversitesi, Tıp ve Eczacılık Fakülteleri işbirliği içinde, toplumda tedavi amacıyla kullanılan bitkisel ürünlerin neden olduğu sağlık problemlerinden korunmayı, bu problemlerin giderilmesine yönelik olarak, bitkisel ürünlerin, etki ve kullanımlarını araştırmayı ve bu şekilde meydana gelebilecek sorunları tanımlamayı hedeflemektedir. Bitkisel preparatların bilinçsiz ve kontrolsüz kullanılması, istenmeyen etkilere veya olumsuz ilaç etkileşimlerine yol açmaktadır. Tıbbi bitkiler doğru kullanıldıkları takdirde tedavi edici değerleri olabildiği gibi, doğru olmayan şekilde kullanıldıklarında çok ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı bünyesinde var olan polikliniğe ek olarak Bitkisel Ürünlerin Tıptaki Kullanımını ve Etkilerini Araştırma Polikliniği açılacaktır. Zamanla bu yapının, Üniversitemiz dışındaki diğer ilgili kuruluşların da yararlanabileceği bir Fitoterapi Danışmanlık Merkezi’ne dönüşmesi kuruluş hedefleri arasındadır.


İŞLEYİŞ
1. Üniversitemiz klinikleri başta olmak üzere her türlü bitkisel ürün kullanımı ve
araştırılması ile ilgili başvuruların yapılması, bitki kullandığı belirlenen hastaların
Araştırma Polikliniğine yönlendirilmesi
2. İlk Başvuru Formu ile kullanıcının değerlendirilmesi
3. Hasta izlem formu ile kullanım özelliklerinin değerlendirilmesi
4. Takip formu ile süreçteki değişimi ve etkilerinin değerlendirilmesi
5. Değerlendirilen hastalarla ilgili talep edildiği takdirde geri bildirim verilmesi


İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNDE BİTKİSEL TIBBİ ÜRÜN ALANINDA DANIŞMA VE ARAŞTIRMA İŞBİRLİĞİHastanemiz ile ilgili dilek, şikayet ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

Hasta İletişim Formu İçin TIKLAYINIZ

Laboratuvar sonuçlarınızı TC Kimlik Numaranız ve Barkod numarası ile görüntüleyebilirsiniz.

TETKİK SONUÇLARINA ERİŞİM İÇİN TIKLAYINIZİSTANBUL TIP FAKÜLTESİ IBAN NUMARALARI 

İstanbul Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 

Halk Bankası Beyazıt Şubesi: TR300001200982000006200266


İstanbul Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlığı 

Halk Bankası Beyazıt Şubesi : TR020001200982000006200382